Nawigacja
Artyku³y » ¯ywienie » Dieta
Dieta
Przewód pokarmowy naszego ma³ego gryzonia przystosowany jest wiêc doskonale do trawienia ro¶linno¶ci spotykanej w niemal pustynnych warunkach ich naturalnych górskich siedlisk. W stanie dzikim po¿ywieniem szynszyli s± przede wszystkim suche czê¶ci ro¶lin, trawy, zio³a, ga³±zki krzewów. Za¿ywaj± one ponadto ogromnych ilo¶ci ruchu, co w ich przypadku ma wp³yw na procesy trawienne. A poniewa¿ w surowym klimacie wy¿ynnym raczej nie rozwijaj± siê bakterie, ple¶nie, ani grzyby - naturalny pokarm szynszyli jest wiêc niemal sterylny, a ich uk³ad pokarmowy nie zawsze najlepiej sobie radzi z zagro¿eniami, jakie spotyka w warunkach hodowlanych. Dlatego te¿ tak niezwykle wa¿ne dla zdrowia i co najwa¿niejsze - dla ¿ycia naszego ma³ego przyjaciela jest spe³nienie kilku naprawdê podstawowych warunków zwi±zanych z jego ¿ywieniem.

Pierwszym z nich jest konieczno¶æ zapewnienia naszemu futrzakowi d³ugiego, swobodnego wybiegu, na którym bêdzie on móg³ rozprostowaæ ³apki, za¿yæ trochê rado¶ci zwi±zanej z zabaw± i eksploracj± ¶wiata, ale przede wszystkim stworzyæ dziêki temu warunki do prawid³owej pracy swojego uk³adu trawiennego. Du¿a - jak najwiêksza ilo¶æ ruchu jest niezbêdnym warunkiem zdrowia i d³ugiego ¿ycia szynszyli.

Drugim warunkiem zdrowia naszych podopiecznych jest po¶wiêcenie szczególnej uwagi kwestiom odpowiedniej karmy.

Ze wzglêdu na specyfikê ich wymagañ pokarmowych w ¿ywieniu szynszyli bazuje siê na paszach objêto¶ciowych suchych, czyli bardzo dobrej jako¶ci sianie, paszach dodatkowych, takich jak na przyk³ad ga³±zki drzew owocowych, owoce dzikiej ró¿y i g³ogu czy suszone owoce. Bardzo niewielkim ilo¶ciowo dodatkiem - i w hodowli fermowej raczej nie stosowanym, ze wzglêdu na zwi±zane z nim zagro¿enie powstania zaburzeñ dzia³ania przewodu pokarmowego - jest pasza soczysta, czyli wszelkiego rodzaju zielonki, owoce i warzywa korzeniowe. Równie¿ i w hodowli domowej powinni¶my podchodziæ do niej z ogromn± ostro¿no¶ci± i podawaæ j± bardzo sporadycznie albo nigdy. Zawsze jednak nale¿y byæ w pe³ni ¶wiadomym zwi±zanych z ni± zagro¿eñ.

Najpopularniejsz± obecnie - i nie bez powodu, gdy¿ bezpieczn±, zapewniaj±c± pe³nowarto¶ciowy i dobrze zbilansowany suchy pokarm - jest specjalna karma dla szynszyli, produkowana w postaci granulatu. Nabêdziecie j± bez ¿adnego problemu w najbli¿szym sklepie zoologicznym albo u hodowcy.
Dostêpny jest bardzo szeroki wachlarz tych wyrobów, ró¿ni±cych siê zarówno osob± producenta, form± granulatu, rodzajem dodatków i proporcjami poszczególnych sk³adników, ale te¿ najzwyczajniej na ¶wiecie smakiem wyrobu - do¶æ szybko przekonacie siê, ¿e Wasza szynszyla chêtniej zjadaæ bêdzie jeden z granulatów, inny zaszczycaj±c co najwy¿ej spojrzeniem. To, który z nich smakowaæ bêdzie jej najbardziej zale¿y ju¿ wy³±cznie od gustów Waszych ma³ych indywidualistów.

Zwróæcie te¿ szczególn± uwagê na datê przydatno¶ci do spo¿ycia, gdy¿ przetrminowana karma nie tylko nie ma ju¿ cennych dla organizmu substancji czynnych i witamin, ale istnieje pewne prawdopodobieñstwo, ¿e zaczê³a ju¿ ¿yæ w³asnym ¿yciem. Szczególnie gro¼na dla ¿ycia naszych podopiecznych jest ple¶ñ oraz owady przypominaj±ce z wygl±du mole - tylko trochê ciemniejsze, o ciemnobr±zowym, a nawet czarnym po³ysku skrzyde³. Mog± one wystêpowaæ zarówno w postaci larw, jak i osobników doros³ych, za¶ o ich dzia³alno¶ci (nawet je¶li nie ma ju¿ samych owadów) ¶wiadcz± drobne, gêste pajêczynki obecne w jedzeniu. Niestety zarówno pajêczynki, jak i "mole" mo¿na czasem spotkaæ nawet w stosunkowo ¶wie¿ej karmie. Dlatego zawsze uwa¿nie obejrzyjcie zawarto¶æ opakowania, zanim podacie j± waszej szynszyli.


Fatal error: Call to undefined function render_comments() in /virtual/s/z/szynszyla.ugu.pl/includes/comments_include.php on line 179